En Zeki Kuş Karga

karga

En Zeki Kuş Karga

Bilim adamları kuş davranışlarını analiz edip, bir zeka sıralaması yaptılar. Kuşların IQ listesinde kargalar, şahinler, kartallar, ağaçkakanlar ve balıkçıllar ilk sıraları alıyorlar.

Bıldırcınlar, emular (Avustralya’ da yaşayan deve kuşuna benzer uçamayan bir türdür), devekuşları ve çobanaldatanlar ise zeka sıralamasının sonunda bulunuyor. Kanada’ da ki McGill Üniversitesinden hayvan davranış bilimcisi Prof Louis Lefebvre, bulgularının kuşların beyin boyutu ve zeka arasındaki bağıntıyı doğruladığını açıkladı. Prof Louis Lefebvre “Küçük bir beyinle de gayet iyi yaşayabilirsiniz” diyerek listenin sonundaki kuşları da savundu. Prof Louis Lefebvre “Yenilikçi değilsinizdir, metabolik değeriniz düşüktür ve hızlı gelişirsiniz” dedi.

Kuşların beyinlerinin boyutu ile zekaları arasındaki ilişkiyi 1994 yılında araştırmaya başlayan Prof Louis Lefebvre, “British Birds” ve “The Wilson Bulletin” gibi ünlü kuşbilim dergilerinden BUGÜNE KADAR 500 kuş türünün sıra dışı davranışları hakkında 2000 kadar rapor topladı. Prof Louis Lefebvre, kargaların beyin boyutlarının güvercinlerinkinden 5 kat daha büyük olduğunu söyledi. Lefebvre ve ekibinin raporunda, Japonya’ da bir üniversite kampüsündeki leş kargalarının yol kavşaklarına tüneyip, trafik ışıklarının kırmızı yanmasını bekledikleri belirtildi. Rapora göre kargalar araçlar durunca, hemen havalanıp topladıkları cevizi kırılmaları için araç lastiklerinin altına yerleştiriyorlar.

Kuşkovar (kuş konmaz, güvercin kovucu, kuş kovucu, kuş kondurmaz, kuş savar ) dikenler, kuşların zekalarının sanılanın üzerinde olması nedeniyle en etkin mücadele araçlarıdır.